MALOWANIE WNĘTRZA I ODKRYWANIE POLICHROMII W KOŚCIELE PARAFIALNYM W MSZANIE
Prace związane z malowaniem kościoła w Mszanie rozpoczęły się 10 lipca 2023. Roboty wewnątrz świątyni trwały około cztery tygodnie. Malarze i konserwatorzy w tym czasie mieszkali na plebanii.
Proszę mocno rodziny naszej parafii o ofiary na ten cel. Można je składać na konto parafii lub bezpośrednio w biurze. Wiele razy sprostaliśmy różnym wyzwaniom remontowym i budowlanym, ufam, że i tym razem sprostamy temu zadaniu. Dziękuję rodzinom za obiady dla pracowników malarskich i konserwatorów. Dziękuję za dary spożywcze na stół. Bóg zapłać za pomoc w wynoszeniu obrazów i innych rzeczy z kościoła.
Źródło: Informacja z ogłoszeń parafialnych.
Co to znaczy odkrywanie polichromii? Polichromia – to wielobarwne malowidło, które zdobi ściany, sufity, sklepienia czy rzeźby. Często to są powtarzające się wzory florystyczne oraz postacie różnych zwierząt. Powoli odsłaniane są oryginalne polichromie, które były przez kilkadziesiąt lat ukryte pod warstwą tynku. Do wykonania polichromii wykorzystuje się różnego rodzaju farb szybkoschnących: akrylu, farb olejnych, tempery. Realizację wykonuje się bezpośrednio na otynkowanej ścianie, drewnie lub na specjalnych płytach, które umożliwiają przeniesienie dekoracji w inne miejsce. Jak powstaje polichromia? W polichromii patronowej wzór uzyskuje się poprzez odbicie szablonu kilka razy obok siebie lub naprzemiennie z innymi motywami przez co powstaje układ z powtarzających się lub łączących się motywów dekoracyjnych. Polichromia patronowa tworzona była najczęściej jako dekoracja wnętrza w kościołach drewnianych.