PIERWSZE ŚLUBY W NOWEJ KAPLICY W MAŁKACH - FILM, GALERIA ZDJĘĆ

1. W dniu 25.06.2022 r. w naszej nowej kaplicy w Małkach o godz. 15.00 odbył się pierwszy ślub kościelny.

2. Drugi ślub kościelny odbył się w dniu 10 lipca 2022 r. o godz. 17.00.

3. Trzeci ślub: w dniu  6.08.2022 r. o godz. 16.00 związek małżeński zawarli: Dominika Kalwa i Paweł Grabowski.

 

GALERIA ZDJĘĆ:

Jako pierwsi w nowej kaplicy związek małżeński zawarli: Anna Kiryluk i Filip Oller.

Jako drudzy w nowej świątyni związek małżeński zawarli: Paulina Gredecka i Patryk Pawłowski: 

Trzeci ślub: w dniu  6.08.2022 r. o godz. 16.00 związek małżeński zawarli: Dominika Kalwa i Paweł Grabowski.

GALERIA ZDJĘĆ:

Ślub Anny Kiryluk i Filipa Ollera:

Ślub Pauliny Gredeckiej i Patryka Pawłowskiego: 

Ślub Dominiki Kalwa i Pawła Grabowskiego:

Opracowanie: Beata Maria Klonowska

Czym jest miłość? Od niepamiętnych czasów zastanawiają się nad tym najwięksi myśliciele i filozofowie. Miłość to sens życia każdego człowieka bez względu na jego wiek, pochodzenie czy pozycję społeczną. Każdy z nas bez względu na relacje z otaczającymi ludźmi odczuwa potrzebę bycia kochanym i kochania drugiej osoby. Miłość przybiera wiele postaci. Bywa skierowana do najbliższej osoby (miłość między kobietą i mężczyzną, matką i dzieckiem), ale także Boga, Ojczyzny, idei i przedmiotów. Jest ona obecna w literaturze wszystkich epok. Jednym z ważniejszych dzieł jest Biblia, która przesiąknięta jest duchem miłości.

Pismo Święte ukazuje nam wiele rodzajów miłości. Jest to m. in. miłość rodzicielska, miłość do bliźniego, miłość człowieka do Boga i Boga do człowieka. Mimo wielu odrębności, każde oblicze tego uczucia jest do siebie podobne. Miłość w Biblii, mimo, że czasem bywa trudna, jest ukazana jako coś niezwykłego, pięknego i wyjątkowego.

Zawsze, ilekroć mówi się o miłości, należy zacząć od pierwotnego planu Bożego wobec człowieka. Bowiem w akcie stworzenia zawarte jest specyficzne, bezinteresowne i jedyne w swoim rodzaju odniesienie miłości Stwórcy do człowieka. Bóg umiłował nas od początku, ponieważ stworzył ludzi na swój obraz i podobieństwo. Chciał, abyśmy byli dobrzy i dążyli do doskonałości.

Z kolei miłość człowieka do Boga opisywana w Biblii nie jest prosta. Niejednokrotnie na jej drodze stawały ogromne przeszkody lub wątpliwości, których pokonanie wymagało ciężkiej pracy, trudu i wyrzeczeń. Jednak Bóg nigdy nie przechodził obok takiego wysiłku obojętnie, co jest kolejnym dowodem na to, że kocha człowieka. Potrafi wybaczyć niedoskonałości jego myśli i postępowania, okazuje miłosierdzie.Jako pierwszy przykład tego bezinteresownego uczucia w Biblii jest więź łącząca Boga i człowieka. To właśnie za sprawą miłości Boga do człowieka istniejemy i możemy się cieszyć pięknem otaczającego nas świata.Bóg stwarza człowieka na swoje podobieństwo i wyposaża go w rozumną duszę, sumienie i wolną wolę - „(...)I stworzył Bóg człowieka na wyobrażenie swoje: na wyobrażenie Boże stworzył go: mężczyznę i białogłowę stworzył je. I błogosławił im Bóg(...)”. Ofiarowuje człowiekowi raj, obdarowuje go nieśmiertelnością, szczęściem i bezpieczeństwem, co świadczy o ogromnej miłości Boga do człowieka.

Kolejne oblicze miłości opisanej w Piśmie Świętym to miłość kobiety do mężczyzny. Adam i Ewa, jako „ja” i „ty”, tworzą nową jakość- „my”. Jako ludzie są podobni do siebie, a równocześnie pozostają różni. Razem tworzą jedność w znaczeniu pełni, harmonii. Świadomość własnej tożsamości odkrywanej i przeżywanej w relacji z drugim człowiekiem daje możliwość dawania siebie. Należy również posiadać umiejętność doceniania tego, co dostajemy. Miłość dwojga polega przecież nie tylko na „byciu razem”. Trzeba umieć okazać, jak wiele znaczy dla nas druga osoba, wspierać się w trudnych momentach i cieszyć się ze szczęścia bliskiego sercu człowieka. Często uczucie to wymaga poświęceń, ale nie wolno się poddawać.Bóg stwarza człowieka na swoje podobieństwo i wyposaża go w rozumną duszę, sumienie i wolną wolę - „(...)I stworzył Bóg człowieka na wyobrażenie swoje: na wyobrażenie Boże stworzył go: mężczyznę i białogłowę stworzył je. I błogosławił im Bóg(...)”. Ofiarowuje człowiekowi raj, obdarowuje go nieśmiertelnością, szczęściem i bezpieczeństwem, co świadczy o ogromnej miłości Boga do człowieka.Także w przypowieściach nie zabrakło obecności bożej miłości do człowieka. Jednym z nich jest „Przypowieść o synu marnotrawnym”, z której treści wynika, iż syn, wydawszy cały swój majątek, wraca pokornie do ojca, który z uciechą przyjmuje go z powrotem do domu. Bóg jest tu pokazany jako miłosierny ojciec, który przebacza bez względu na to, jaki grzech popełnimy – oczekuje w zamian skruchy, bowiem Bóg cieszy się z każdego nawróconego człowieka.

Miłość wymaga pracy, cierpliwości i czasu. Nie przychodzi sama, trzeba na nią zasłużyć. Jest to coś wyjątkowego. To uczucie, które należy pielęgnować i szanować, bo inaczej nie ma szans na przetrwanie, z czasem umrze.

„Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą.” – tak wychwala miłość św. Paweł w swoim utworze - „Hymn o miłości”.

Określa on miłość jako uczucie ponadczasowe, które nadaje sens ludzkiemu życiu. Apostoł wymienia główne cechy tego najważniejszego z uczuć. Wychwala jej wartość, znaczenie, potęgę. Opowiada o miłości, o potrzebie doświadczania jej, o bogactwie, które nic nie znaczy, jeśli nie posiada się miłości, że pozbawiony tego uczucia człowiek jest niczym. Bez miłości człowiek byłby niczym, jego życie nie miałoby sensu.

„I choćbym miał dar proroctwa, i znałbym wszystkie tajemnice i wszelką umiejętność, i choćbym miał wszelką wiarę, tak żebym góry przenosił; a miłości bym nie miał, niczym jestem”.

To kolejne słowa św. Pawła, które potwierdzają, iż człowiek nie może żyć bez miłości. Gdy kochamy i czujemy, że jesteśmy kochani, nie tylko przez bliskich, ale także przez Boga, wszystko wydaje się inne, świat dookoła nabiera wartości i sensu. Człowiek, kochając Boga i bliźniego nie ponosi żadnego ryzyka, nie musi koncentrować swojej uwagi na dowodach, na dociekaniach intelektualnych, na obronie swej niezależności, nie jest skazany na porażkę.

Św. Paweł wiąże miłość z wiarą i nadzieją: „Tak więc trwają wiara nadzieja i miłość – te trzy: z nich zaś największa jest miłość”. Jednak żadne z nich nie dorównuje miłości – jest ona doskonała. Św. Paweł mówi, że jest to uczucie niezwyciężone, którego nie pokona nawet śmierć.
„Hymn do miłości” zyskał wielką sławę, gdyż św. Paweł ukazuje same pozytywne cechy miłości.

Miłość, małżeństwo, rodzina - artykuł do poczytania.

Zaczęło się od jednego filmu ze ślubu, który teraz przeszło milion wyświetleń. 

Zacznijmy od początku: państwo Gomułkowie to młode małżeństwo z kilkuletnim stażem, mają troje dzieci. Filmik prezentujący ich ślub, który wrzucili do internetu dla swoich gości, zaczął żyć własnym życiem. Zanim się zorientowali, kanał miał prawie 5 tysięcy śledzących, a film kilka tysięcy wyświetleń.

Początek wieczności czyli ślub Moniki i Marcina Gomułeczków.

Marzyliśmy o tym, by zaświadczyć przed gośćmi weselnymi o tym, że Bóg nie jest dla nas dodatkiem, ale istotą i celem małżeństwa, nie odbierając przy tym nikomu prawa do własnego zdania. My marzyliśmy, On zrobił resztę. Choć to dopiero początek, a nam zdarzyło się już wielokrotnie upaść, napełnieni mocą sakramentu (naprawdę działa!), chcemy rozgłaszać, również NA TYM BLOGU: małżeństwo jest BOSKIE!

Tak się zaczęło, chociaż naprawdę, to początek był "w kolejce do kibla" jak posłuchacie na videoblogu. Dowiecie się ... nie, nie będę cytował, zobaczcie i posłuchajcie sami!

Zobacz też na stronie internetowej: www.poczatekwieczności.pl

Więcej informacji pod linkiem:

https://stacja7.pl/ludzie/czystosc-z-odzysku-historia-monika-i-marcina-gomulkow/

https://pl-pl.facebook.com/malzenstwojestboskie/

Do obejrzenia filmy:

- Parafia pw. Sw. Bartlomieja Apostola w Mszanie

stat4u